Každý týden vám přinášíme anketu se čtyřmi názory čtyř osobností na aktuální otázky z oblasti HR.
Václava Jersáková:
To je nejkrásnější součást mé práce! Dnes je tolik možností, jak pomáhat top manažerům v jejich osobním rozvoji, a výsledky jsou vidět poměrně rychle. Nemusí to obvykle stát ani moc peněz.
Osvícených manažerů, kteří vědí, že udržet se na vrcholu, znamená nikdy nepřestat se svým vzděláváním a rozvojem, u nás však není mnoho. Častěji se setkávám s opačnou situací. Manažer po letech náročné dřiny dospěje na pomyslný vrchol své kariéry a podlehne pocitu, že teď už všechno zná a ví, že má spoustu jiné „užitečnější“ práce a rozvíjet se už nemusí.
Je osvěžující potkávat manažery z první kategorie. Manažery, kteří se nebojí výstupu z 360° nebo psychodiagnostiky, se zdravou sebereflexí, hladových po nových vědomostech a zkušenostech, naslouchajících a sdílejících. Pokud jsou jejich požadavky na rozvojové potřeby podloženy analýzou s jasně nastaveným cílem, jejich uspokojování je radost.
Hana Smítalová:
Rozmazlené tréninkové potřeby vrcholového vedení mám moc ráda, protože je to pro mě znamení, že se nepovažují za dokonalé a mají chuť se pořád vzdělávat, a jít tak směrem vpřed. Tento díl své práce mám ráda i z dalšího důvodu – můžu inspirovat a propojovat. Jako HR konzultant na volné noze to mám možná snazší v tom, že si mě vybírají ředitelé či majitelé firem, kteří mi naslouchat chtějí a mají důvěru, že pro ně udělám to nejlepší. A protože je nechci zklamat, v okamžiku, když přijdou se specifickou tréninkovou potřebou, snažím se to vymyslet tak, aby záměr byl splněn na 100 % a navíc to školitele i školené spolu bavilo. Nikdy jsem moc nevěřila na jednodenní školení s obecným názvem, na kterých se sejde nesourodá skupinka účastníků doufající v to, že po jednom dni poslouchání budou výkonnější a moudřejší. Věřím v praktiky-mentory, kteří skupinku či jednotlivce vedou po nějakou dobu, až se jim nově nabyté dovednosti dostanou pod kůži. Praktikem-mentorem chápu jak experty mimo firmu, tak kolegy uvnitř, kteří umí něco daleko lépe než jiní, a mohou tak sdílet, učit ostatní a navíc při tom krásně osobnostně i profesně růst. V tom vidím svou inspirativní a propojovací roli.
Luboš Tejkl:
Věřím, že dobře. Máme výbornou sérii pracovních workshopů navázaných na naši strategii, kterou realizujeme s Radvanem Bahbouchem. Zpětná vazba je více jak pozitivní. Měli jsme 100% účast a manažeři si sami řekli o to samé pro svoje lidi. To bylo velké ocenění celého programu. Představenstvo společnosti má individuální a skupinový koučing s Johnem Raddallem. Celá řada top manažerů je zapojená do mentoringu. Někteří prošli certifikací na kouče a sami koučují. Protože zastávám názor, že nejlépe se rozvíjí děláním, tak věřím, že právě tahle část rozvíjí naše manažery nejvíce stejně tak jako aktivní participace na různých změnových projektech, které ve firmě realizujeme. Vysokou školou managementu byla zcela určitě transformace retailové sítě, kterou jsme realizovali v letech 2011−2013 za aktivní účasti manažerů a zaměstnanců celé banky.
Hana Velíšková:
Je to opravdu velmi těžké. Mnozí naši partneři pracují ve firmě patnáct a více let a za tu dobu absolvovali tolik školení a dalších vzdělávacích akcí, že je těžké je něčím překvapit. Je tu také jazyková bariéra. I když většina zahraničních kolegů po několika letech v ČR hovoří obstojně česky, jazykem vedení je angličtina. V neposlední řadě jde o velmi vytížené lidi, kteří musí velmi zvažovat, jakých akcí se zúčastní. Kromě kvalitních globálních školení v rámci KPMG nebo na Harvard Business School se nám osvědčují krátké workshopy s renomovanými zahraničními konzultanty v oblasti leadershipu. Svého času jsme měli zajímavé diskuse s lídry z praxe a na partnerské výjezdní meetingy pravidelně zveme známé ekonomy či inspirativní osobnosti ze světa umění, sportu nebo vědy. Když se ale zeptám partnerů, co je v jejich kariéře nejvíce posunulo, vůbec nejmenují tréninky nebo absolvovaný koučing, ale hovoří o náročných pracovních výzvách, osobních vzorech a stresu, se kterým se museli vypořádat. Rozhodně bych tedy školicí akce nepřeceňovala.
Václava Jersáková je coby Group HR Director ve společnosti AAA Auto zodpovědná za oblast řízení lidských zdrojů společnosti v České republice, na Slovensku a v Rusku a za personální zajištění plánů společnosti na rozšíření podnikatelských aktivit na další trhy ve střední a východní Evropě. V letech 2006 až 2011 působila na pozici HR ředitelky společnosti Deloitte pro Českou republiku a Slovensko. Ve společnosti PwC vybudovala a třináct let vedla tým poradců pro vysílání zaměstnanců na zahraniční pracovní stáže. Zároveň v letech 2003–2006 řídila tým PwC konzultantů v oblasti poradenství pro lidské zdroje.
Hana Smítalová je HR a Talent Development konzultant. Dvanáct let se intenzivně věnuje oblasti HR; své pozitivní i negativní zkušenosti nejdříve deset let sbírala na pozici HR manažerky a ředitelky pro korporátní společnosti v oblasti zákaznického servisu a bankovnictví, aby se potom této oblasti mohla věnovat jen tak pro radost „na volné noze”. Svým klientům pomáhá v oblasti náboru, tréninku, rozvoje zaměstnanců, interní komunikace a nastavování firemních hodnot a pravidel hry. V minulých letech se podílela na několika zahraničních projektech jako HR expert EU. Patří mezi garanty HR kavárny.
Luboš Tejkl pracuje v oblasti řízení vztahů a rozvoje zaměstnanců již dvacet let. Měl možnost získávat zkušenosti v nadnárodních korporacích jak v Čechách, tak v cizině. Celkem dvanáct let pracoval ve společnosti General Electric, nejprve v její finanční a následně v letecké divizi. Dále má čtyřletou praxi v palivové a klasické energetice, kde působil jako ředitel lidských zdrojů pro střední a východní Evropu společnosti ConocoPhillips a následně ve společnosti ČEZ. Od roku 2011 pracuje jako HR ředitel České spořitelny.
Hana Velíšková působí od roku 2010 jako HR ředitelka KPMG Česká republika, kde zodpovídá za interní HR procesy. Se svým týmem se podílí na naplnění jednoho z klíčových strategických cílů KPMG Česká republika: být oblíbeným zaměstnavatelem nabízejícím zajímavou práci v motivujícím prostředí. Dříve pracovala v Arthur Andersen, GE Money a jako HR ředitelka společností Allianz pojišťovna a Raiffeisenbank. Přednáší na MBA programu UK-MBA na Brno Business School a na PMF Institutu. Je autorkou publikací „Víc (různých) hlav víc ví“ a „Rovné šance jako konkurenční výhoda“. Patří mezi garanty HR kavárny.
HR praktik na cestě za moderním pracovním prostředím a kultivovanými mezilidskými vztahy