Proces přijímacího pohovoru, na který jste pravděpodobně zvyklí, se dlouhá léta neměnil a stal se rutinou. Nejdřív pošlete potenciálnímu zaměstnavateli své CV spolu s motivačním dopisem a čekáte, až si vás pozvou na osobní pohovor. Až v tento moment si obléknete svůj nejlepší oblek či kostýmek. Buďme ale připraveni na to, že do gala se hodíme dřív, než si nás na interview pozvou.
Časy se mění a s nimi i způsob přijímání nových zaměstnanců. V blízké budoucnosti by vás nemělo překvapit, že se o svoji práci snů budete ucházet s kamerou před sebou. To platí zejména pro pozice ve středním a vyšším managementu. A je asi nutné uvést, že video nezačínají personalisté používat proto, že se masochisticky nemohou dočkat osobních videoprezentací ve stylu Česko-Slovensko má talent.
Důvody jsou zcela praktické. Pracovní týmy zejména nadnárodních firem jsou často rozesety po celém světě a dříve, než vás pozvou na osobní pohovor třeba za velkou louži, je maximální poznání vás a vaší osobnosti předem chytrým tahem. Úspora času a nákladů na obou stranách je evidentní. Kolik času jako manažeři a personalisté trávíme zbytečnými schůzkami s naprosto nevhodnými kandidáty! No a především – co si budeme povídat – skutečný dojem o člověku nezískáme z jeho CV či reportu z personálky, ale tím, že ho vidíme a slyšíme.
Video či videorozhovor samozřejmě nenahrazuje osobní pohovor, ale předchází mu a rozhoduje o tom, zda k němu vůbec dojde. Tento trend zažívá svůj rychlý růst zejména v Americe, kde se vzhledem ke geografickým vzdálenostem asi není čemu divit. Vůbec ale nepochybuji o tom, že se videointerview stane postupným standardem i v Evropě a u nás.
Podle Francine Hardaway z FastCompany, jak uvádí agentura Aberdeen, se procento těch přijímacích pohovorů na manažerské pozice, kde bylo použito video, pohybuje v USA kolem 50 %. Stejně jako fakt, že 54 % firem, jež video začaly používat, má dlouhodobou strategii přijímání talentů, na rozdíl od 18 % v případě firem bez této strategie. Firma Metashift, která se na digitální přijímání kandidátů specializuje, deklaruje mnohem vyšší kvalitu kandidátů, kteří postoupí k osobním pohovorům, a vyšší procentní úspěšnost přijímacích řízení. Video totiž personalistům umožňuje nejen získat úplnější pocit z kandidáta, ale i společnou diskuzi a hodnocení s kolegy.
Nemluvím samozřejmě o tom, že si natočíte svých pět minut slávy před kamerou a pošlete svému budoucímu zaměstnavateli link na YouTube, kde děláte do kamery opičky a dole pod videem jsou třeskutě vtipné komentáře vašich kamarádů. Vývoj jde dopředu a u natočeného videa či onlinového videorozhovoru se nezastavil.
Například irská firma Sonru, která se na přijímací videopohovory specializuje, disponuje nejen aplikací pro stolní počítače, ale i pro iPad a iPhone. Nejnovějším trendem jsou offlinové rozhovory. Kandidát na pracovní pozici se přihlásí do systému, kde na něj čekají otázky, na něž před svou webkamerou odpovídá. Manažeři jednotlivých oddělení pak můžou kdykoliv a třeba na svém mobilním telefonu zhlédnout videa s kandidáty na pozice ve svém konkrétním oddělení. Pro firmy a personalisty tento nástroj přináší nesporné výhody časové a nákladové. Zvyšuje se přesnost, efektivita a úspěšnost přijímacích řízení.
Pro uchazeče o zaměstnání to znamená začít si zvykat na objektiv před sebou. Už nejde jenom o to, co o sobě napíšete a co bývá – a to si přiznejme otevřeně – velice často blbost a nafouklá bublina. Už jde i o to, jak se vyjadřujete, jaká je vaše nonverbální komunikace a jaký je celkový dojem z vaší osobnosti. Zkušení personalisté a psychologové vás takto dokáží celkem dobře poznat a ušetřit čas sobě i vám zbytečným pohovorem. Trend v používáni videa přichází i k nám do Česka. Například jednoduché videovizitky nabízí již několik let firma Profi CV. Opravdové videodotazníky uvádí aktuálně právě v těchto dnech na trh LMC.
Určitě to ale pro kandidáty s nízkým sebevědomím není důvod k panice či ještě větší skepsi a pochybování o sobě samém. Berme to jako výzvu a jednu z mnoha dalších věcí, kterou se učíme, na kterou si zvykáme a zvykat budeme. V důsledku je to dobře i pro nás.
HR praktik na cestě za moderním pracovním prostředím a kultivovanými mezilidskými vztahy