Ať se nám to líbí nebo ne, pracovní prostředí se nám mění téměř v přímém přenosu. Někde hodně pomalu, jinde rychleji. Tradiční pracovní rozvrhy a kanceláře plné lidí ponořených do své práce uvolňují místo flexibilnějším způsobům a přístupům. Především díky digitalizaci, ale i většímu porozumění od nově nastupující generace manažerů, kteří sami větší flexibilitu pro svoji práci potřebují a využívají. HR kavárna přináší překlad článku, který se tímto fenoménem blíže zabývá.
Pokud se dnes mluví o čase, který trávíme prací v kanceláři, už to není postoj „všechno, nebo nic”. Jak dlouho bude trvat, než se pomyslná miska vah převáží ve prospěch práce na dálku?
Práce na dálku bude mít i v budoucnosti stále vzrůstající trend.
Nedávný průzkum mezi byznys lídry, účastníky Global Leadership Summitu v Londýně, zjistil, že 34% z nich věří, že více než polovina jejich firmy bude do roku 2020 pracovat na dálku. Dalších 25% z nich uvedlo, že do roku 2020 více než ¾ jejich lidí nebudou pracovat v tradiční kanceláři. Což není až tak daleká budoucnost, je to jen šest let.
Přesto, pokud chce dnes někdo třeba jeden nebo dva dny v týdnu pracovat z domova, představuje to stále pro mnoho organizací velký benefit, pokud jej vůbec zaměstnanci umožní, a který je nezbytné si speciálně vyjednat. Je dobré si uvědomit, že „záleží na tom, jak si práci na dálku nadefinujete,“ říká Sara Sutton Fell, CEO společnosti FlexJobs, která pomáhá uchazečům při hledání práce s flexibilním pracovním režimem.
„U většiny administrativních a manažerských pozic bych řekla, že 99 % lidí už dneska pracuje na dálku třeba jenom tím, že si berou práci domů. Vloudilo se to do našeho způsobu práce už dávno. Myslím si, že to jen není mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem specificky nastaveno, formalizováno.“ Pokud práce na dálku znamená, že v neděli večer zkontrolujete své e-maily, pak gratuluji! Vy už máte práci z domova.
Generační změna
Ale to není vše, co se dnes kolem flexibilních forem práce děje. Adam Kingl, ředitel pro vzdělávání v London Business School, upozorňuje, že dalším tématem, které bylo během Global Leadership Summitu často zmiňováno, je přístup k práci nově nastupující generace, tzv. millenials.
„Flexibilita je pro ně důvodem číslo jedna, proč je dané pracovní prostředí zaujme,“ říká. Lidé chtějí mít možnost vzít si odpoledne v práci volno a dohnat to v sobotu dopoledne. Mladým je jasné, že poslat e-mail nebo zavolat můžete odkudkoliv, takže myšlenka pracovat jinak se stává „kritériem, které lidi obzvlášť zvažují, než se vám upíší,“ říká Kingl. „Už to pro ně není žádná výhoda nebo odměna.“
A navíc, ti nejstarší z těch, kteří už se narodili s počítačem v kolébce, jsou dnes třicátníci a posunuli se na manažerské pozice. „Stávají se z nich architekti kultury pracovního prostředí,“ dodává Kingl. „Když váš šéf chápe, že práce může být udělána odkudkoliv a kdykoliv, pak je pro něj mnohem méně důležité, abyste byli bez pořádného důvodu stále někde poblíž.“
A co inovace a spolupráce?
V poslední době se hodně diskutovalo o tom, že práce na dálku ohrožuje inovace. Několik společností (jako například Yahoo) zrušilo svým zaměstnancům možnost pracovat z domova s odůvodněním, že lidé přicházejí s lepšími nápady, když jsou spolu fyzicky na jednom místě. Pro účastníky Global Leadership Summitu jsou inovace také hodně důležité.
Podle Sary Sutton Fell je ale chybou dívat se na práci na dálku a na práci v kanceláři jako na možnosti „buď, anebo“. „Avšak většina lidí tak práci na dálku stále ještě vidí,“ říká. „Dnešní realita už ale není ,všechno, nebo nic‘. Lidé můžou pracovat dvakrát v týdnu u klienta, takže technicky vzato pracují na dálku. Pak jsou další den nebo dva v kanceláři a další den pracují z domova nebo kavárny.“
Takový rozvrh umožňuje mnoho spontánních interakcí s kolegy, stejně jako okamžiky soustředění na produktivní práci. „Věřím, že v blízké budoucnosti bude 50 % zaměstnanců pracovat polovinu své pracovní doby na dálku,“ uvažuje Sara Sutton Fell. „Nemyslím si však, že v roce 2020, ale ani v roce 2030 budou pracovat na dálku všichni zaměstnanci.“
Je to tak v pořádku. Máme mnoho možností a způsobů, jak pracovat. A práce na dálku je jen jednou z nich a je dobré mít ji k dispozici.
Originál článku najdete zde .
Foto: Flickr user Kolya Miller
HR praktik na cestě za moderním pracovním prostředím a kultivovanými mezilidskými vztahy