Téma
Téma

Kouč nebo kuchař?

21.11.2012  Martin Hudeček 0  komentářů

O koučování je popsáno mnoho knih. Mnoho lidí má či mělo svého kouče a ještě více se za kouče prohlašuje. A vlastně proč ne. S profesí kouče je to podobné, jako s profesí kuchaře.

Kuchařem se můžete stát prostě tak, že o sobě prohlásíte, že jste kuchař. A nebo tak, že lidem chutná to, co uvaříte a řeknou, že jste dobrý kuchař. A nebo se necháte zaměstnat na pozici kuchař a nebo .... Máte mnoho možností, jak se stát kuchařem. A máte mnoho možností, jak se stát koučem. To je dobrá zpráva. Dobrá pro toho, kdo chce mít vizitku “jsem kouč”. Špatná pro toho, kdo chce využít kouče pro svůj rozvoj či řešení problému. Je to stejná loterie, jako když jdete do neznámé restaurace. Zřejmě se neotrávíte, a tak vlastně nic hrozného nehrozí. Určitě zaženete svůj hlad a možná se i najíte. A pořád máte jistou šanci, že se najíte dobře.

A podobnost těchto profesí pokračuje. Když chcete najít dobrého kuchaře, musíte se ptát ve svém okolí. Spolehnout se na osobní zkušenosti těch, které znáte a kterým důvěřujete. Další možností je zjistit si o něm více informací, jaké má vzdělání, kde pracoval. Prostředí, ve kterém se pohybujeme, nás formuje. Ten, kdo vařil dvacet let ve školní jídelně, ten prostě nemá příliš velkou šanci blýsknout se v Alcronu...a naopak:-). Proto, pokud hledáte kouče, ptejte se svých přátel. A když dostanete tip, zjistěte si o něm více. Podívejte se na jeho vzdělání a zázemí. A potom (nebo lépe ještě předtím) přemýšlejte, co od něj vlastně chcete a očekáváte. Opět použiji metaforu.

Čeká vás párty pro přátele, které jste pozvali na skvělou kachničku. Přátelé se těší a pozvání přijmou. Vy ovšem skvělou kachničku připravit neumíte respktive nikdy jste to nezkoušeli. Kamarád vám doporučí skvělého kuchaře a vy se s ním domluvíte na spolupráci. A teď to přichází. Co po něm budete chtít? Zkusím nastínit několik možných zadání (zakázek, objednávek).

1.  Zajisti, aby se mí přátelé dobře najedli, slíbil jsem jim kachnu.

(řeším nějaký problém se svým týmem, vyřeš jej)

2.  Pomoz mi (veď mě) připravit kachnu pro mou párty

(řeším nějak problém se svým týmem, řeším jej a chci, abys mě u toho podporoval)

3.  Nauč mě připravit kachnu

(pomoz mi najít způsob, jak mohu vyřešit problém se svým týmem)

4.  Nauč mě vařit

(pomoz mi najít způsob, jak nacházet řešení.)

Pro naplnění každé z objednávek tedy existuje jiná cesta. Kuchař, který umí skvěle vařit, nemusí umět skvěle učit. A naopak. Proto je důležité při výběru kuchaře (a také kouče) přemýšlet, co budu potřebovat a čím změřím, že se spolupráce vydařila. Ale hlavně, musí vám jeho kuchyně chutnat. Manager, který skvěle umí řešit problémy a nazývá se koučem, je vynikající pro variantu 1 a 2. Manager, který je machr na lidi a nazývá se koučem, je nepoužitelný pro variantu 1, bude skvělý pro variantu 4.

Koučování je skvělá cesta, jak učit lidi vařit. Vytváří prostor pro nalezení vlastní cesty a nenechá mě, abych zodpovědnost za tuto cestu přehodil na někoho jiného.

Martin Hudeček

Systemický kouč, jednatel a manažer v ORBITu, konzultant, podnikatel a pedagog.

 
 

Minulá témata

 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy