Každý člověk chce být úspěšný a nikdo z nás většinou dopředu neplánuje, že bude celoživotním ztroskotancem. U některých z nás se však zdá, že úspěch přichází snadněji, bez viditelné námahy, jakoby sám od sebe. Od těchto lidí je vždy dobré se přiučit. Co úspěšní lidé dělají jinak, přibližuje článek Traviese Bradberryho, autora knih o emoční inteligenci a prezidenta společnosti TalentSmart.
Schopnost řídit vlastní emoce a zůstat klidný i pod tlakem má přímý vliv na náš výkon. Průzkum, který provedla společnost TalentSmart mezi více než milionem lidí, prokázal, že 90 % těch nejvýkonnějších dokáže řídit své emoce tak, že zůstanou klidní a udrží věci pod kontrolou, i když jsou pod velkým stresem.
Příliš velký stres dokáže ničit naše fyzické i duševní zdraví (například studie univerzity v Yale zjistila, že dlouhodobý stres způsobuje degeneraci té části mozku, která je zodpovědná za naši sebekontrolu). Paradoxně jsou však stres a úzkost pro člověka absolutně nezbytné emoce. Náš mozek je nastavený tak, že je pro nás obtížné začít s jakoukoli činností, dokud nepocítíme alespoň mírnou úroveň stresu. Náš výkon je optimální při určité střední úrovni stresu, která nás aktivuje. Stres nám tedy neškodí – pokud netrvá příliš dlouho.
Pozitivní stránky mírného stresu prokázala i nová studie Kalifornské univerzity v Berkeley. Zároveň připomněla, jak důležité je držet stres pod kontrolou. Výzkum vedený doktorkou Elizabeth Kirby zjistil, že nápor stresu vybudí mozek k produkci nových buněk zodpovědných za zlepšení paměti. Tento efekt je však možné pozorovat pouze v případě, kdy je stres přerušovaný, nesouvislý. Pokud stres dále pokračuje, začne naopak schopnost mozku vytvářet nové buňky potlačovat.
„Krátkodobé stresující okamžiky jsou pravděpodobně tím, co udržuje náš mozek neustále ve střehu. Pokud je mozek v tomto vybuzeném stavu, podáváme lepší výkon,“ říká Kirby. Pro zvířata je krátkodobý stres ve formě fyzického ohrožení tím, s čím se ve svém běžném životě a prostředí setkávají nejvíce. Před dávnými časy na tom byli lidé stejně. Jak se však lidský mozek postupně vyvíjel a byl stále složitější a komplexnější, rostla naše schopnost pociťovat obavy a zabývat se událostmi, které se nám staly. To způsobuje, že často zažíváme dlouhodobý stres.
Dlouhotrvající stres, kromě zvyšujícího se rizika srdečních onemocnění, depresí a obezity, také významně snižuje náš kognitivní výkon. Pokud nás právě nehoní lev, je naštěstí pocit stresu subjektivní a pod naší kontrolou. Nejvýkonnější lidé mají své strategie, které umí ve stresujících okamžicích správně použít. Bez ohledu na to, co se děje v jejich okolí, tak díky nim dokáží prožívaný stres časově omezit.
Efektivních strategií, jimiž úspěšní lidé čelí stresu, je mnoho. Vybral jsem pro vás deset nejlepších. Některé z nich se můžou zdát samozřejmé, ale skutečná výzva spočívá ve schopnosti rozpoznat, kdy je musíte použít. A hlavně podle nich ve stresové situaci dokázat jednat.
Cení si toho, co mají
Úspěšní lidé věnují svůj čas rozjímání o tom, čeho si ve svém životě cení, co je pro ně důležité. Tím si zlepšují náladu, protože se jim o 23 % snižuje vyplavování hormonu kortizolu. Studie, kterou provedli na univerzitě v Kalifornii, potvrdila, že lidé, kteří denně posilují svůj pocit vděčnosti za to, co mají, mají lepší náladu, více energie a psychické pohody. Nižší hladina kortizolu v tom pravděpodobně hraje důležitou roli.
Neptají se „Co kdyby?“
Otázka „Co kdyby?“ háže ručník do ringu, ve kterém bojujeme se stresem a obavami. Události se můžou vyvíjet mnoha rozdílnými směry. Čím více se budete trápit tím, co všechno by se mohlo stát, tím méně času vám zbyde na zklidnění a udržení stresu pod kontrolou. Vyrovnaní lidé vědí, že ptát se stále „Co kdyby?“ je pouze zavede tam, kde být nechtějí.
Jsou pozitivní
Pozitivní myšlení pomáhá odbourat stres tím, že zaměříte pozornost svého mozku na něco zcela nestresujícího. Musíte svému tápajícímu mozku trochu pomoci tím, že jako předmět svého přemýšlení vědomě vyberete něco pozitivního, co způsobí přesměrování vaší pozornosti. To je poměrně snadné, když se věci daří a máte dobrou náladu. Když se ale situace nevyvíjí dobře a vaše mysl je zahlcena negativními myšlenkami, může to být o hodně náročnější. V těchto okamžicích zkuste v myšlenkách probrat svůj den a najděte jednu pozitivní věc, která se stala, i když to bude třeba jen maličkost. Pokud vás nenapadne nic z dnešního dne, zaměřte se na včerejšek nebo klidně i na minulý týden. Jestli se naopak na něco těšíte, pak se soustřeďte na příjemnou událost, která vás teprve čeká. Podstatou je, že musíte mít „po ruce“ něco pozitivního, na co zaměříte svoji pozornost, když je vaše mysl naladěna negativně.
Umí se odpoutat
Udržet stres pod kontrolou pomáhá, když si uděláte pravidelný čas na zklidnění. Pokud dopustíte, že jste vždy každému k dispozici 24 hodin denně, vystavujete se stálému náporu stresorů. Když se ale přinutíte být aspoň někdy offline, vypnout svůj mobil a odpočinout si na chvíli od e-mailů, dopřejete svému tělu tolik potřebný odpočinek od neustálého stresu.
Technologie nám dnes umožňují být neustále propojeni a vytvářejí očekávání, že budeme k dispozici v podstatě kdykoliv. Je obtížné užít si po práci chvilku klidu, když víte, že vám každým okamžikem může přistát v mobilu e-mail, který vaše myšlenky vrátí zpět k práci. Pokud je obtížné oprostit se od e-mailů pozdě večer během pracovního týdne, což teprve o víkendu? Vyhraďte si pevné časové úseky, kdy se odpojíte a budete aspoň na chvíli offline. Budete překvapeni, jak osvěžující tyto přestávky můžou být a jak snižují hladinu stresu. Pokud máte obavy z negativních dopadů takové akce, zkuste to nejprve udělat ve chvíli, kdy vás velmi pravděpodobně nebude nikdo shánět – třeba v neděli ráno. Jak si budete pomalu vy i vaši kolegové zvykat, rozšiřujte postupně dobu, kdy pro ně nebudete během svého osobního volna dosažitelní.
Omezují přísun kofeinu
Pití kofeinových nápojů způsobuje vyplavování adrenalinu. Adrenalin je zdrojem „bojuj, nebo uteč“ odpovědi vašeho těla a záchranného mechanizmu, který vás při setkání s ohrožením donutí buď vstát a postavit se na odbpor, nebo vzít do zaječích. „Bojuj, nebo uteč“ mechanizmus odsune vaše racionální myšlení ve prospěch rychlejší reakce. To je samozřejmě skvělé, když vás v lese honí medvěd, ale není to už tak úžasné, když odpovídáte na nepříjemný e-mail. Když kofein dostane vaše tělo do této hyper-vzedmuté hladiny stresu, vaše jednání ovládnou vaše emoce. Stres, který kofein vytváří, se od stresu přechodného velmi liší, protože trvá dlouho, než se kofein z vašeho těla odbourá.
Spí
Stále se o tom mluví – zdravý spánek je důležitý pro rozvoj naší emoční inteligence a ovládání hladiny stresu. Když spíte, váš mozek dobíjí baterky, probírá zážitky z probdělého dne a ukládá je nebo maže z vaší paměti (což způsobuje vaše sny), takže se probudíte čerství a s čistou hlavou. Pokud nemáte dostatek toho správného spánku, vaše sebeovládání, pozornost a paměť se snižují. Nedostatek spánku má vliv na vyplavování stresového hormonu a není k tomu potřeba žádné další stresové situace. Náročné projekty samy o sobě způsobují, že máte pocit, jako byste měli málo spánku. Pokud se ale navíc v noci pořádně nevyspíte, nebudete schopni udržet věci pod kontrolou a bude náročnější projekt úspěšně dokončit.
Potlačují negativní samomluvu
Velký krok k ovládnutí stresu představuje okamžik, kdy přestaneme sami k sobě promlouvat negativně. Čím víc se zaobíráte svými negativními myšlenkami, tím větší váhu jim sami dáváte. Většina našich negativních myšlenek jsou opravdu jen – myšlenky. Pokud se přistihnete, že začínáte věřit svým negativním a pesimistickým myšlenkám, je čas si je sepsat. Opravdu, přestaňte dělat to, co právě děláte, a napište si, na co právě myslíte. Využijte této chvíle ke zklidnění negativního toku svých myšlenek. Najednou budete mnohem víc racionální, pročistíte si hlavu a budete schopni vyhodnotit jejich věrohodnost.
Vždycky, když používáte slova jako „nikdy“, „nejhorší“, „vždycky“ apod., můžete se vsadit, že vaše postoje neodrážejí skutečnost, Pokud vaše prohlášení stále vypadá jako skutečnost, i když si je napíšete, ukažte je kamarádovi nebo kolegovi, kterému věříte, a zeptejte se ho, zda s ním souhlasí. Pak se pravda ukáže. Pokud máte pocit, že se určitá situace nikdy nestane nebo se vám stává vždycky, je to pouze přirozená tendence vašeho mozku, která nafoukne vnímanou frekvenci nebo náročnost dané situace. Odhalení a pojmenování vašich myšlenek pouze jako myšlenek a jejich oddělení od skutečných faktů vám pomůže vystoupit z kruhu negativity a posunout se k mnohem pozitivnějšímu pohledu na svět.
Změní svůj pohled na věc
Stres a obavy jsou poháněny naším vlastním vnímáním určité události. Je snadné věřit tomu, že nereálné termíny, příliš náročný šéf nebo dopravní zácpa cestou do práce způsobují, že jsme stále pod tlakem a ve stresu. Nemůžete ovládat okolnosti, ale můžete ovládat to, jak na ně budete reagovat. Takže než strávíte příliš mnoho času tím, že se budete zaobírat určitou situací, věnujte pár minut tomu, že dostanete danou situaci do perspektivy. Když si nejste jisti, kdy to máte udělat, zkuste hledat náznaky, že vaše úzkost neodpovídá velikosti stresoru. Pokud vás napadají podobné úvahy jako „všechno se pokazilo“ nebo „nic nefunguje, jak má“, pak potřebujete změnit svůj pohled na daný problém nebo situaci. A opět – dobrou metodou, jak změnit tento neproduktivní způsob přemýšlení, je sepsat si všechny konkrétní věci, které se podle vás nedaří. Velmi pravděpodobně přijdete jen na několik málo věcí a jejich rozsah bude na papíře vypadat mnohem menší, než jak se vám původně zdálo.
Dýchají
Jednoduchý způsob, jak odbourat stres, najdete v tom, co děláte neustále – v dýchání. Dovednost být v souladu se svým dechem začíná tréninkem vašeho mozku dokázat se soustředit pouze na ten jediný úkon, který musíte v daném okamžiku udělat, a hodit stres za hlavu. Když se cítíte pod tlakem, udělejte si několik minut čas a soustřeďte se na své dýchání. Zavřete dveře, odkliďte vše, co by vás mohlo vyrušovat, v klidu seďte na židli a dýchejte. Cílem je strávit celou dobu pouze tím, že se soustředíte na svůj dech, což by mělo zabránit vaší mysli, aby se zatoulala někam jinam. Myslete na to, jaké to je, když se nadechnete a vydechnete. Zní to jednoduše, ale je opravdu těžké vydržet takto soustředěný minutu nebo dvě. Je docela normální, když vám vaše myšlenky budou ze začátku utíkat jinam. Musíte se naučit vrátit své soustředění zpět jen na své dýchání. Pokud s tím budete mít problém, zkuste počítat každý svůj nádech a výdech. Počítejte do dvaceti a pak začněte znovu od jedné. Nic se neděje, pokud zapomenete počítat, prostě začněte znovu.
Tento úkon se může zdát snadný, nebo dokonce trochu hloupý. Budete ale překvapeni, jak potom budete klidní a jak si sáze udržíte odstup od myšlenek, které vás předtím tak trápily a které se vám stále honily hlavou.
Využívají svůj podpůrný systém
Je to lákavé, ale úplně neefektivní, pokud se snažíte vyřešit všechno jen vlastními silami. Abyste byli klidní a produktivní, potřebujete si uvědomit své slabiny a požádat o pomoc, kdykoli to potřebujete. To znamená využít svůj podpůrný systém pokaždé, když se situace stane tak náročnou, až máte pocit, že vám přerůstá přes hlavu. Každý máme někoho, ať už v práci, doma nebo někde jinde, kdo je připraven nám pomoci a poradit. Najděte takové lidi ve svém životě a požádejte je o jejich názor a pomoc vždy, když to potřebujete. Něco tak jednoduchého, jako možnost promluvit si o svých obavách, vám nabídne únik od vašich obav a stresu a dodá vám nový pohled na danou situaci. Nezaujatí lidé většinou vidí řešení nebo možnosti, které vás ani nenapadnou, protože v problému nejsou tak emočně zaangažováni. Požádat o pomoc zmírní váš stres a ještě posílí vaše vztahy s těmi, na něžspoléháte.
AUTOR: Travis Bradberry, Ph.D.
Spoluautor knihy Emotional Inteligence 2.0, spoluzakladatel společnosti TalentSmart, která nabízí testy a tréninky v oblasti emoční inteligence.
www.talentsmart.com/articles/How-Successful-People-Stay-Calm-799773507-p-1.html
Foto: Flickr user Brioboy
HR praktik na cestě za moderním pracovním prostředím a kultivovanými mezilidskými vztahy